sobota, 23 stycznia 2016

Witam Wszystkich :) No to zaczynamy...

Witam serdecznie na moim blogu :)

Tak jak obiecałam w końcu go założyłam. Może na początku parę słów o mnie. Jestem Magda, jestem stylistką paznokci, tytuł ten zdobyłam kończąc kurs Stylizacji Paznokci w Beauty Lux :) Paznokcie są moją pasją od dziecka, kiedy to już w przedszkolu malowałam koleżankom pazurki :D
Zakładając tego bloga miałam na myśli Was i to aby udzielić Wam trochę porad , podzielić się swoimi umiejętnościami :) Zamierzam tak go prowadzić by od początku wprowadzić Was w Świat Paznokci, omówię tu najczęstsze choroby, metody przedłużania paznokci, metody wzornictwa i wiele wiele innych - mam nadzieję , że ciekawych rzeczy. Myślę, ze Wam się spodoba - szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z paznokciami :)

A więc... przechodzimy do rzeczy...
Dziś jak na pierwszy post przystało, żebyście drogie Panie miały pojęcie o czym piszę muszę zacząć od czego?? Od budowy i funkcji paznokcia.

Nasze paznokcie są to przydatki skóry,  które mieszczą się w kieszonkowych zagłębieniach końcowych odcinków palców u rąk i stóp.
Pazurki rosną ok. 3 mm miesięcznie. Wpływ na wzrost paznokcia mają takie czynniki jak: wiek - wiadomo, że u dzieci paznokcie rosną szybciej a u osób starszych wolniej, nasza codzienna dieta, uszkodzenia paznokcia, uszkodzenia macierzy,  które niekiedy mogą całkiem zatrzymać wzrost.


Budowa Naszego paznokcia wygląda tak :





1. Płytka paznokcia - jest to twarda blaszka, którą zazwyczaj nazywamy po prostu paznokciem. 
Blaszka ta charakteryzuje się budową warstwową. Dwie podstawowe warstwy to górna i dolna. Twardość płytki paznokciowej jest największa w okolicach wolnego brzegu.

2. Wały paznokcia : boczne i tylny - potocznie jest to skóra, która otacza paznokieć. Wzmacnia i zabezpiecza okolice paznokcia.

3. Obrąbek naskórkowy paznokcia - jest to warstwa bezbarwnej złuszczającej się skóry, która przylega do grzbietu płytki paznokcia

4. Skórka - wąski pasek fałdu skórnego schodzący z wału tylnego nad powierzchnię paznokcia.

5. Obłączek - białawy półksiężyc, znajduje się przy wale paznokciowym tylnym. Obłączek nie musi być dobrze widoczny na każdym paznokciu. Jest to najważniejsza część paznokcia. Obłączek stanowi końcowy element korzenia i widoczną część żywego paznokcia. Reszta płytki składa się z martwych komórek.

6. Brzeg wolny - jest to ta część paznokcia, która wyrasta poza opuszek palca .


Nie znudziłyście się?? To lecimy dalej :)
Przepraszam, że męczę Was podstawami takimi , ale myślę, że zawsze warto zacząć od zera - tym bardziej, że przy chorobach jest to bardzo przydatne, a co za tym idzie choroby również są przydatną wiedzą przy stylizacji paznokci.










Patrząc z tej strony (  nie patrzcie na cyfry wyżej ponieważ na tym rysunku jest inaczej ) :

1. Płytka paznokciowa

3. Wał paznokciowy tylny 

4. Skórka 

5. Obrąbek naskórkowy paznokcia 

7. Obrąbek naskórkowy pod paznokciowy - tkanka tworząca się pod wolnym brzegiem - jest to wodoszczelne zabezpieczenie przed ewentualnymi infekcjami.

8.  Korzeń ( 8 w lewym dolnym rogu ) - mały obszar żywej tkanki u podstawy paznokciowej.

9. Macierz - jest to warstwa rozrodcza płytki paznokcia spoczywająca na łożysku paznokcia . Jest miejscem odpowiedzialnym za formowanie się i wzrost płytki 

Łożysko paznokcia znajduje się pod płytką paznokcia pomiędzy obłączkiem a obrąbkiem naskórkowym pod paznokciowym.


Funkcje i cechy Naszych paznokci :

Jak wiadomo nie od dziś i łatwo się domyślić paznokcie chronią nasze opuszki palców przed urazami, zwiększają zdolności manipulacyjne takie jak chwytanie czy drapanie. Gdyby nie paznokcie na pewno było by nam ciężko chwycić jakiś drobny przedmiot. 

Cechy paznokci :

Grubość - wynosi ok. 0,5 mm, lecz z wiekiem może się zwiększać, zazwyczaj mężczyźni mają paznokcie grubsze niż kobiety.

Długość - jest to cecha indywidualna dla każdej osoby. Paznokieć rośnie ok. 0,1 mm na dobę.
Pełne odrośnięcie paznokcia trwa średnio 5,5 miesiąca u rąk i 12-18 miesięcy u stóp - tak więc widzicie, że paznokcie u stóp rosną znacznie wolniej. 

Barwa - u ludzi zdrowych jest na ogół różowa, W zaburzeniach krążenia i występującej sinicy przybiera barwę fioletową.

Szerokość - najbardziej widoczna cecha paznokcia . Wielkość paznokcia zależy od wielkości paliczka, który pokrywa. 

Kształt paznokcia - kształt paznokci jest bardzo różny :)



A tak na koniec kilka wskazówek jak piłować różne rodzaje paznokci.

Paznokcie trójkątne - czyli szersze u dołu i węższe na górze - piłujemy tak by nadać im kształt jak najbardziej owalny. Nakładając lakier pomijamy szersze partie u nasady paznokcia.

Paznokcie prostokątne - piłujemy z zaokrąglonymi bokami i średnią długością. Lakier nakładamy tak by zostawić bardzo wąski margines po obu jego stronach - dzięki temu będą wyglądały na smuklejsze. Najlepsze lakiery : beżowe, karmelowe, brzoskwiniowe.

Paznokcie o wydłużonej płytce - łagodnie piłujemy boki nadając owalny kształt.

Paznokcie o małej płytce - mogą być troszkę dłuższe, trzeba natomiast pamiętać by brzeg wolny nie był dłuższy niż płytka. Nie stosujemy lakierów o ciemnej barwie.

Paznokcie łopatkowate - w celu zmniejszenia optycznie płytki należy je delikatnie zaokrąglić. Lakier nakładamy jak w przypadku paznokci prostokątnych.


Dotrwałyście do końca?? Cieszę się bardzo - na dziś to wszystko. Czekajcie na kolejny post, który zacznie opisywać najczęstsze choroby paznokci :)
Dziękuję! :* 








1 komentarz: