poniedziałek, 25 stycznia 2016

Pilniki i frezarki.

Cześć :)

W dzisiejszym poście opiszę pilniki, zasadę działania frezarki i rodzaje frezów, po to by w następnym przejść już do wykonywania manicure :)

Jak doskonale wiecie istnieje mnóstwo rodzajów pilników. Różnią się od siebie przede wszystkim gradacją ( jest to ilość ziarenek przypadających na 1 cm), ale również kolorem czy kształtem. Pilnik nie powinien być wykonany z metalu ponieważ będzie tworzył rysy w paznokciu. Powierzchnia ścierna może być wykonana z takich materiałów jak diament, granit lub glina. Przy doborze pilnika kierujemy się gradacją, ponieważ każda jest przeznaczona do czegoś innego.

Kiedy używamy pilnika pierwszy raz należy potrzeć pilnikiem o pilnik po to by zedrzeć ostre brzegi w celu uniknięcia uszkodzenia naskórka. Robimy tak z każdej strony na każdym brzegu.





Podział pilników :

Pilniki drobnoziarniste - pilniki o gradacji 240/280, są bardzo delikatne i używamy ich tylko do płytki naturalnej, nadajemy nimi kształt lub matujemy płytkę.

Pilniki średnioziarniste - pilniki o gradacji 120/180 - stosowane do obróbki masy żelowej, piłowanie tipsów - nadanie im kształtu  i piłowanie boków.

Pilniki gruboziarniste - pilniki o gradacji 80/100 - stosujemy do obróbki i wyrównania masy akrylowej, nadajemy kształt paznokcia i opiłowujemy boki. Służy również do zdejmowania tipsów z paznokci. Należy używać go ostrożnie ponieważ jest bardzo ostry.

Pilnik prosty - można nim robić wszystko, ja używam go do nadawania kształtu, skracania i piłowania boków.

Pilnik banan - idealny do pracy przy skórkach.

Pilnik półksiężyc - jedna strona zaokrąglona, druga prosta. Jest to połączenie pilnika banana i pilnika prostego.

Pilnik elipsa - można nim robić wszystko, ponieważ jest symetrycznie zaokrąglony.

Pilnik trumienka - również nadaje się do wszystkich czynności.


Bloczki

Bloczki gruboziarniste - o gradacji 80 - stosowane do akrylu.

Bloczki matujące ( białe lub kolorowe ) - służą do matowienia żelu już po piłowaniu, naturalnej płytki a także przy opracowywaniu tipsa.

Bloczki polerskie - posiadają powierzchnię wygładzająco - matującą i nabłyszczającą - stosujemy do naturalnej płytki.

Nie wiem czy wiecie, ale jest prosty sposób na to by szybko rozpoznać, która gradacja jest na danej stronie pilniczka - i nie mówię tu o dotykaniu pilniczka :)
Otóż w większości przypadków producenci robią tak : jeśli mamy np. nadruk na pilniczku 100/180 oznacza to, że strona, na której widnieje napis to gradacja 100.  

Czyli krótko mówiąc, pierwsza liczba jest to gradacja na stronie z nadrukiem, natomiast liczba po ukośniku na stronie odwrotnej :)



Frezarka 

Frezarka jest to urządzenie, które bardzo Nam ułatwia pracę przy piłowaniu paznokci, lub zdejmowaniu np. hybrydy. Nasadki są przeróżne, każda służy do czegoś innego. Tradycyjne urządzenia mają wbudowany silniczek a ich moment obrotowy waha się w granicach od 3 tysięcy do 40 tysięcy na minutę.
Frezarkę trzymamy jak długopis lekko pochyloną do opracowywanej powierzchni - nigdy pionowo.


Frezy - wkładamy je do końca, następnie wysuwamy ok. 2-3 mm. Frezy mają przeróżne kształty, rozmiary, ziarnistość oraz materiał wykonania. Frezy wybieramy pod względem czynności, którą zamierzamy wykonać. Większość frezarek ma możliwość przełączania kierunku pracy frezów z lewo na prawostronne i odwrotnie. Zanim to zrobimy należy sprawdzić czy dany frez istnieje taka możliwość, ponieważ niektóre frezy posiadają żłobienia, które działają prawidłowo w jedną stronę. Tylko frezy ścierające można przełączyć na obroty lewostronne.




Rodzaje frezów:








Stożek mały - Służy do wygładzania płytki, delikatnego podważenia skórek.













Frez z kulką - służy do usunięcia skórek, które zostały wcześniej podważone stożkiem.
Służy również do wykonaniu linii uśmiechu przy robieniu frencha.













Frez walec - służy do przygotowania płytki paznokcia pod przedłużanie, ewentualnie można usunąć pozostałości przy wale paznokciowym, gdy kulka wszystkiego nie zebrała. Służy również do skracania i wyrównywania paznokci.














Frez karbidowy - bardzo wytrzymały, służy do nadawania kształtu
i skracania paznokci sztucznych. Nie należy go sterylizować.












Frez polerujący - nadaje płytce lśniący i gładki wygląd.









Frez mandrel / trzpień - na nim mocujemy
kapturek ścierny













Kapturek ścierny - służy do usuwania modzeli, odcisków,
zrogowaciałego naskórka z pięt. Ma różne rozmiary i ziarnistości.








Myślę, że opisałam podstawowe pilniki i frezy, mam nadzieję, że Wam się przyda taka notka.
Wiele osób ( zazwyczaj początkujących ) nie zdaje sobie sprawy, że używając pilniczków o nieodpowiedniej gradacji może zrobić krzywdę swoim pazurkom.
Dlatego uważam, że każda informacja na ten temat jest bardzo ważna :)


Dziękuję tym, którzy wytrwali do końca i zapraszam częściej do przeglądania bloga :) 









1 komentarz: